Girişmiciler için Cazibe Merkezi: Estonya

Son Yıllarda özellikle Avrupa’nın bilişim merkezlerinden biri  olmaya aday gösterilen Estonya’da elektronik ortamda şirket kurmak mümkün. Mobil uygulamalardan, Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarına, sosyal ağlar  ve finans  yazılımlarına kadar binlece  startup projesi artık Estonya’dan tüm dünyaya açılıyor.

Bu yazımda daha çok Estonya’da şirket kurmak isteyenlere, şirket sınıfları ve  elektornik şirket kurma başvuru aşamalarından bahsedeceğim. Şirket kurma süreci olabildiğince basitleştirerek hızlandırılmış, tüm hazırlıkları yaptıktan sonra  bir kaç saat içinde şiret kurmak için başvuru yapmak mümkün. Tüm başvuru işlemlerini elektronik olarak kendiniz veya noter aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Her ikisini de hangi durumlarda tercih etmeniz gerektiğini de kısaca anlatmaya çalışacağım. Estonya’nın Startup girişimcileri için değerli bir yatırım alternatifi olabileceğini düşünüyorum.

Estonya’da Elektoronik Şirket Kuruluşu Nasıl Yapılır?

Estonya’da Şirket Kurmak için öncelikle uygun formların doldurulması ve yatırım sermayesi ve çalışan sayısına göre doğru şirket sınıfının seçilmesi gerekiyor. Bu seçimi; şirketinizin büyüklüğü ve sermayesine göre bu linkten belirleyebilirsiniz >.   ( karşılaştırmalı olarak tüm sınıfları görebilirsiniz)

Kurmak istediğiniz şirketi yukarıdaki linkteki  şirket sınıflarına göre belirledikten sonra şirket isminizi ve faaliyet alanlarınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Bu ön belirlemelerden sonra Estonya’ da şirket kaydınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Estonya’da Şirket Kurmak için 2 Yöntem var

Elektronik  başvuru yolu ile Estonya’da Şirket kurabilirsiniz. ‘E-Commercial Register’s Company Registration’’ yani online şirket kaydı oluşturma da diyebileceğimiz bir sistem mevcut.

Diğer yöntem ise noter aracılığı ile işlemleri yürütmek.

Bu 2 yöntemle de  ticari kaydınızı oluşturabilirsiniz. Ancak elektronik başvuru yöntemini seçerek işlemleri daha hızlı ve daha kolay yapabilirsiniz.

Estonya’da Elektronik Başvuru ile Şirket Kurarken;

Elektronik şirket kaydı, en rahat,en uygun ve en hızlı yöntem. Online şirket kayıt portalına kayıt için ( ID Kart veya Mobil ID kart) ve dijital imzanızın olması gerekmektedir. ( Tüm şirket başvurularında bu gereklidir sonraki blog yazımda bu konuyu detaylı anlatacağım)

Elektronik başvuruda şirket kurucuları ve imza sirkülerinde ismi geçen herkesin dijital imza sahibi olması gerekmektedir.

Elektronik Şirket Kayıt Portalında , özel limitet şirketi, Genel Ortaklı Şirketler, limitet ortaklığı , şahıs şirketleri veya kar amacı gütmeyen şirketler kurabilirsiniz. Ancak Ticari Dernekler veya Halka açık şirketlerin elektronik portal aracılığı ile kurulması mümkün değildir.

Online Şirket Kayıt Portalında kurucuların tamamının isimleri, şirket ismi ve detaylı bilgileri girildikten sonra başvuru ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Şirket ortaklık yapısından pay sahiplerinin oranları ayrıca belirtilmesi gerekiyor. Online başvuruda şirket sermayesi yatırılmadan da şirketin kayıt başvurusunu yapabilirsiniz. İlgili kapital sermayesinin daha sonra da belirtilmesi mümkün.

Elektronik başvuru ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye de ulaşacağınız bu siteden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz >

Başvuru yapmadan önce şunu tekrar hatırlatmakta fayda var başvuru yapabilmek için dijital imza sahibi olmanız, ID Kart veya Mobile ID sahibi olmanız gerekmektedir. Başvuru 1-2 saat içinde yapmak mümkün ancak hata yapmamak için 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyorum.

 Noter Aracılığıyla Estonya’da Şirket Kurmak

Hangi durumlarda elektronik doğrudan başvuru yapmak yerine noter kullanarak Estonya’da Şirket Kurmayı Tercih Etmeliyiz?

 • Şirket ortaklarından herhangi biri sermaye yerine işgücü desteği verecekse örneğin yazılım, ekipman vb.
 • Şirket kurucularının dijital imzasının olmaması

( Noter aracılığı ile Estonya’da Şirket Kurmayı düşünürseniz , Estonya’da uygun bir noteri buradan bulabilirsiniz > )

VAT (KDV) Vergi Mükellefi Olarak Kayıt Yaptırmak

Yıllık vergilendirilebilir kazancınız bir takvim yılında 16.000 Euro’dan fazla ise , Estonya’nın ilgili vergi dairesine VAT(KDV) mükellefi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu vergi mükellefi başvurusunu en geç, 16.000 Euro kazanca eriştikten sonraki 3 işgünü içinde yapmanız gerekmektedir. Eğer cironuz 16.000 Euro altında ise bu başvuruyu yapmanız gerekmemektedir.

Duran varlıklarınızın satışı veya devri vergiye tabi olmayacaktır. Ayrıca cironuz %0 vergi kalemlerinden oluşursa VAT (KDV) vergi mükellefi başvurusu yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Yıllık cirosu 16.000 Euro’nun altında olan şirketler, üretim malları veya hizmet sunumları (bilgisayar, ekipman, üretim hatları vb.) için yüksek maliyetli sabit kıymetler veya hammadde satın almayı planlıyorsa, KDV mükellefi olarak kayıt olabilirler. KDV mükellefi olarak kayıt yaptırmanız, size, satın aldığınız mallara ve hizmetlere ödenen KDV’yi geri almanıza olanak sağlar. Tabi burada somut olarak Estonya’da iş yaptığınızı veya yapacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Estonya’da vergilere dair daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz >

Sonuç Olarak :

Estonya’da Elektronik Şirket Kaydı Başvuru için görseller ile aşama aşama başvuru sürecini bu linkten  öğrenbilirsiniz > 

Özellikle Türkiye’de inovatif girişimcilerin startup projelerinde yatırım ülkesi olarak bu alternatifi de değerlendirebileceklerini düşünüyorum.

Şirket kurma başvurularına başlamadan tamamlanması gereken digital imza ve E-Oturum (e-Residency) başvurularının nasıl yapacağınızı  ‘Estonya’da E-Oturum (E-Residency) Nasıl Alınır?

14 thoughts on “Girişmiciler için Cazibe Merkezi: Estonya

 1. Merhaba Onur Bey,
  Estonya’da bu tarz kurulmuş şirket örnekleri var mıdır? Ne tarz işler yapılabildiğini görmek açısından faydalı olacaktır.
  İyi çalışmalar.

 2. Merhaba bir sorum olacak
  Estonya’da turizm acentesi kurmak için neler yapmak gerekiyor ayrıca Avrupa ülkelerine satışta zorluk varmı (tur satışı) .kurulmak istenilen şirketler için ne yapılmasını ve izlenecek yolların bulunduğu bir site varmı

  1. Abdurrahman Bey,
   Blog yazılarımda şirket kurmak için yol yöntemlerden bahsettim. Turizm şirketi kurmak bunun dışında ayrı prosedur içermiyor, faaliyet alanınız ne olursa olsun yöntemler aynı. Ancak satış ile ilgili birşey diyecek bilgiye sahip değilim.

 3. Merhabalar Onur Bey,
  Deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunuyum yani uzakyol gemi kaptanı. Gemilerde aktif çalışıyorum. Tüm yazılarınızı okudum ve bizlere bilgi aktardığınız için çok teşekkür ederim. Ben Avrupa ülkesinde veya Amerikada yaşamak istiyorum.Bir çok hedeflerim var estonya bunlara cevap verecek bir ülke anladığım kadarıyla. ordaki bir insanla evlenip yuva kurmak istiyorum. aklımda bir kaç sual var sadece;
  1: Elektronik ortamda nasıl şirket kuracam bu bizi için güvenli midir?
  2: Estonyada bir şirket kurursam türkiyeden bunu takip edebilir miyim?
  3: İş açsam bile ne kadar kazanç sağlayacam bunu ben nerden bilecem ki? satışlar olacak mı olmayacak mı diye… yani estonya devleti benim paramla iş yapıp bana paramı yollayacak bunu tam anlayamadım. Açıklarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba fethi bey,
   Sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım.
   1-) Evet güvenlidir. Resmi olarak şirket kuruyorsunuz. Nasıl kuracağını blog yazılarımda anlatılan şey zaten. Ancak tek başınıza yapmakta zorluk yaşıyorsanız, yine blog yazılarımda bazı danışmanlık firmalarından bahsettim. Onlardan biri ile görüşmenizde fayda var.
   2-) evet Trükiye’den takip edebilirsiniz. Ancak bazı resmi işlemleri yapmak için gitmeniz gerekir. Anak bunu da Estonya’da bir noter aracılığıyla yapabilirisniz. Blog yazımda bazı noter firmalarından bahsettim. Onlarla görüşebilirisniz.
   3-) Ne kadar kazanç sağlayacağınız konusunda ben birşey diyemem malasef. Kazancınızı, Paranızı Türkiye’deki hesabınıza gönderebilirsiniz.

 4. Merhaba verdiğiniz bilgiler için sağolun.
  Bir sorum olucak tam çözemedim. Ben Amazon Amerika’da E-Ticaret Yapmayı planlıyorum. Türkiye’den bireysel başvuru yapınca mağaza açılışı reddediliyor. Bende Estonya ‘da E-Residency programıyla Şirket Kurmayı Planlıyorum. Yani benim yapacağım iş E-Ticaret ama Amerika’da yapacağım. Estonya’da vergilendireceğim. Şimdi Ben Estonya’da bulunan E-Ticaret Kurumsal Derneği gibi (Tam Çeviremedim) bir Resmi dernek var oraya kayıt yaptırmak zorunda mıyım? Yarın Bu işi Avrupa’da yapınca kayıt yaptırmak gerekiyor mu? Kısaca E-Ticaret iş kolunda faaliyet gösterecğim Ek Lisans veya Herhangi bir ekstra yükümlülük var mı? Yoksa şirketi kurar kurmaz E-Ticaret yapabiliyor muyuz?

 5. Thanks for some other informative website. Where else may I am getting that type of info written in such a perfect way? I’ve a challenge that I’m simply now working on, and I’ve been at the look out for such info.

 6. I have noticed that car insurance corporations know the autos which are susceptible to accidents and other risks. Additionally, these people know what style of cars are prone to higher risk and the higher risk they have got the higher your premium amount. Understanding the easy basics of car insurance will help you choose the right type of insurance policy that may take care of the needs you have in case you happen to be involved in an accident. Thank you sharing a ideas on your blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *