Estonya’da Şahıs Şirketi Online Nasıl Kurulur?

Daha Önceki  yazımda genel olarak Estonya’da elektronik başvuru ile şirket kurma alternatiflerinden ve şirket sınıflarından bahsetmiştim.  ( Okumadıysanız ilk olarak ”Girişmiciler için Cazibe Merkezi: Estonya” başlıklı yazımı okumanızı öneririm) Bu yazımda  bireysel startup başvuruları için Şahıs Şirketi başvurusunun nasıl yapılacağını genel hatları ile aktarmaya çalışacağım.

Estonya’da şahıs şirketi  başvuruları Estonya dilinde ‘FIE’ diye kısaltılıyor. Bu kısaltmayı gördüğünüz yerde şahıs şirketinden bahsedildiğini anlayabilirsiniz. Farklı şirket seçeneklerine göre tek başına veya aile şirketi olarak iş yapacaklar için en uygun çözüm bu. Bireysel Girişimciler için bence iyi bir başlangıç şekli olabilir.

FIE ( şahıs şirketi) Olarak Faaliyet Göstermenin Faydaları

 • Minimum sermaye tutarı diye bir zorunluluğunuz yok.
 • Şirket Başvurusu ve kayıt aşaması diğer seçeneklerden gerçekten çok daha kolay
 • Ortaklık söz konusu olmayacağı için herhangi bir ortaklık sözleşmesi hazırlamanıza  gerek yok.

Ancak şahıs şirketinde,  şirkette oluşacak borçlardan şahıs sorumlu olacaktır. Limitet şirketlerde Türkiye’de olduğu gibi şahıs sorumlu değildir.  Ancak şahıs şirketlerinde şirket sahibi tüm borçlardan sorumlu olacaktır.

Herhangi bir şahıs şirketi kurduktan sonra faaliyetlerinizi askıya alma durumu söz konusu olursa, bunu ilgili birime bildirmeniz gerekmektedir. Eğer ki dönemlik bir iş yapacaksanız  şirket kurma başvurusu yaparken başlangıç ve bitiş tarihlerini önceden belirtmeniz gerekmektedir.

Estonya’da Şahıs Şirketi Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

–       Öncelikle kuracağınız şahıs şirketinin ismini belirlemelisiniz. Şahıs şirketi  girişimcinin isim ve soy ismini içermelidir. Aynı zamanda aynı bölgede kurulu olan diğer şirketlerden farklı bir isimde olmalıdır. Şirket ismine dair kontrolleri bu linkten gerçekleştirebilirsiniz >

–       Hangi alanda faaliyet göstereceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca faaliyet konunuza göre ek lisanslar gerekli olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. Ana Faaliyet alanınızı bu linkten seçerek belirleyebilirsiniz >

–       Şirketinizin adresinin belirtilmesi gerekmektedir.

Şahıs Şirketi (FIE) Faaliyeti İçin Başvuru

Şahıs şirketi kurmak için yapmanız gereken tek şey başvuruda bulunmaktır. Gerekli olan şey iş yapmak için gerekli bir banka hesabınızın olmasıdır. Daha önceki  ‘Girişmiciler için Cazibe Merkezi: Estonya’ yazımda belirtiğim 2 yöntemden birini kullanabilirsiniz, doğrudan elektronik başvuru veya noter aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir ortaklık sözleşmesi veya ana sözleşme (articles of association) hazırlamanıza gerek yoktur

Şahıs Şirketi Kayıt Başvurusu Nasıl Yaparım?

FIE kaydını online kayıt portalı aracılığı ile yapmak için;

Elektornik başvuru yapabilmek için dijtal imza sahibi olmanız gerekmektedir. ( ID kart ve ID kart okuyucu) . Aşağıdaki kriterleri izlerseniz hızlıca elektronik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket kurulumunda ismi geçecek her kurucunun  Estonya’da oturumunun olması gerekmektedir. (Estonya’da e-residency başvuru imkanı bulunmaktadır)

Başvuru ücreti elektronik olarak ödeyebilirsiniz. Ödeme bu siteden yapılmaktadır >

Faaliyet alanınızı Level 4 olarak seçerek bu linkten belirtmeniz gerekmektedir. Giriş yapacağını bu site Estonya ekonomik faaliyet alanı sınıflarını göstermektedir.

Başvurunuza tüm bu bilgiler ışığında buradan başlatabilirsiniz >

FIE ( Şahıs Şirketi) kuruluşunu noter aracılığı ile de yapabilirsiniz ancak kendinizin elektronik olarak başvuru yapmanızı öneririm. Elektronik imza yetkiniz varsa noter ile çalışmaya ihtiyaç kalmayacaktır.

Tüm işlemleri noter aracılığı yapacaksanız bu linkten uygun bir noter bulabilirsiniz >

Şirket kurma başvurularına başlamadan tamamlanması gereken digital imza ve E-Oturum (e-Residency) başvurularının nasıl yapacağınızı  ‘Estonya’da E-Oturum (E-Residency) Nasıl Alınır? ‘ yazımdan okuyabilirsiniz.

 

10 thoughts on “Estonya’da Şahıs Şirketi Online Nasıl Kurulur?

 1. Merhaba,
  Ben şunu sormak istiyorum, Estonya hesabımızdaki parayı Türkiye’deki bankamıza aktarırken %20 gelir vergimizi Estonya kesiyor, peki, Türkiye’ye aktardığımız para için de Türkiye’de bir vergi ödüyor muyuz?
  Örneğin Türkiyede ürettiğim bir ürünü internet üzerinden ebay gibi sitelerden tüm dünyaya satıyorum diyelim. Kazandığım paradan Türkiye’de de vergi vermem gerekiyor mu?

  1. Merhaba Buse Hanım,
   Bahsettiğiniz %20 gelir vergisi tüm ülkelerde var. Ancak Türkiye’de bir daha vergilendirilecek bir kazanç değildir o. Ancak daha net bilgiyi konu hakkında uzman bir muhasebe çalışanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 2. Merhabalar Onur bey; şahıs değilde, birden fazla ortaklı şirket açmakta bu kolaylıkta mı?

  Çok teşekkür ederim. Değerli bilgileriniz için..

  1. Merhaba Mennan Bey,
   Zorluk olarak çok fazla birşey değişeceğini zannetmiyorum. Sanırım yazımda ufak bir yerde değindim buna.

 3. Merhaba, Peki bu süreçlerin mali boyutunu da üç aşağı beş yukarı yazabilir misiniz? Ek olarak Türkiye de bir firmaya bu şekilde nasıl fatura kesebiliriz? Ve firmaar için bu faturay kabul etmenin bir artısı eksisi var mıdır?

  Bu konularda bilgi sahibi iseniz paylaşmanızı rica ederim.

  1. Merhaba Ali Bey,
   Blog’da seneler önce detaylı yazmıstım. Bu bilgi var, nereye ne kadar harcayacağıız. Şu an hatırlamayacağım malasef.

 4. merhaba onur bey, yazınız için teşekkürler. türkiye’de freelance web tasarım ve geliştirme üzerine hizmet vermekteyim. şu ana kadar fatura isteyenlere bir arkadaşımın şirketi aracılığı ile fatura kestim. daha önce tr de bir şahıs şirketi kurup kapatmışlığım var ve yazınıza tr de şahıs şirketi kurmak üzerine bazı makaleleri okurken rastladım. estonyada şirket kurma seçeneği cazip geldi. tr deki şahıs şirketi ile kıyasladığımda avantaj sağlar mı anlamaya çalışıyorum.

  sorularım şöyle. vakit ayırıp cevaplarsanız cok sevinirim;
  – türkiyede yaptığım freelance işler için estonya’daki şirketten fatura kesmem mümkün mü?
  – faturayı genelde kargo etmemi istiyorlar. bunu nasıl yapıcam? dijital fatura mı göndericem?
  – tr deki şirketler için yurt dışından hizmet alıyo olmanın bir dezavantajı olur mu?
  – estonya tarafından 20% gelir vergisi kesildikten sonra para transferi esnasında da ek bir kesinti oluyor mu? paypal tr artık çalışmıyor. transferi tr ye nasıl yapıyoruz?

  saygılarımla,

  1. Merhaba Korhan Bey,
   Sorularınızı gayet net anladım ve çok yerinde sorular. Ancak çoğunu mevcut muhasebe uzmanınıza sormanız daha sağlıklı olur. Ben sadece kendi tecrübelerimi paylaştım, işin vergi boyutu ile ilgili uzman değilim malasef, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak bu notu düşerek sizinle bazı bilgilerimi paylaşayım.
   – Evet kesebilirsiniz. Sanırım KDV olmayacak faturada.
   – Digital fatura seçenekleri var, artık herkes boyle yapıyor, sanırım fiziksel fatura gönderme pek yok.
   – Hayır bir dezavantajı yok, ancak sektore gore değişiyor, muhasebe uzmanınız ile görüşmenizi öneririm.
   – Vergi konusuna çok hakim değilim, doğrudan ben ilgilenmiyorum bunlarla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *